Dag 1: Afrejse
Det er tid til at sætte kursen mod Sri Lanka. Vi stiger ombord på flyet og glæder os til i morgen, hvor vi ankommer til Colombo.
Dag 2: Ankomst. Kørsel til junglelodgen i Matale, Elephant Walk og besøg på teplantage (F,A)
Velkommen til Sri Lanka! Vores rejse begynder med et varmt "Ayubowan" ved Colombo Lufthavn, hvor vi bliver budt velkommen med smukke blomsterkranse. Tonen er sat for et uforglemmeligt eventyr!
Vi sætter kurs mod Matale, og på vejen venter den første af mange fantastiske oplevelser: Elephant Walk i Kegalle. Forestil dig at have din egen "kæleelefant", som du kan gå tur med, fodre og endda bade med i en nærliggende flod. Din mahout (elefantpasser) deler sin viden om de majestætiske dyr, og du får rig mulighed for at tage billeder og videoer af din nye, store ven.
Herefter fortsætter vi til en teplantage, hvor vi lærer om den fascinerende proces bag verdens fineste te, Ceylon-te. Oplev, hvordan de friske teblade rulles, tørres og forvandles til den berømte Ceylon-te, der er kendt og elsket verden over.

Billede: Elefanter og teplantage.
Dagen afsluttes med indtjekning på den idylliske Arangala Forest Lodge, der ligger dybt inde i Sri Lankas jungle. Vi bor i trætops-cabanaer, der er omhyggeligt designet til at gå i ét med naturen. Her kan vi slappe af omgivet af frodig natur og glæde os til først en dejlig frokost, og senere middag. Alle måltider er inkluderet på lodgen, fordi det ligger så afsides.

Billede: Arangala Forest Lodge.
Dag 3: Tid på egen hånd og besøg ved Nalanda Gedige og Wadiya. Mulighed for tilkøb af halvdagsudflugt til Sigiriya (M,F,A)
Morgenen og tidlig eftermiddag er fri til at nyde livet og faciliteterne – f.eks. med en forfriskende dukkert i den elegante infinity-pool eller i den stille naturpool.
Alternativt kan du tilkøbe ekstraudflugten til Sigiriya-løveklippen. For at undgå den værste varme tager vi tidligt af sted fra lodgen, og på turen til Sigiriya kan vi nyde vores pakkede morgenmad. Sigiriya, der også er kendt som Løveklippen og verdens 8. vidunder, er en af Sri Lankas mest ikoniske seværdigheder. På denne udflugt bestiger vi det gamle klippefort, som blev opført i det 5. århundrede e.Kr. af kong Kashyapa, der gjorde Sigiriya til sin hovedstad. Fortet er berømt for sin spektakulære beliggenhed på toppen af en relativt ufremkommelig 200 meter høj granitklippe.

Billede: Løveklippen i Sigiriya.
Fortet er kendt for sin avancerede arkitektur og teknologiske innovationer, der var forud for sin tid. Det gælder bl.a. vandhaven med sofistikerede vandingssystemer og de smukke fresker, som pryder klippevæggen. En af de mest bemærkelsesværdige træk ved Sigiriya er Løveporten, der fungerer som indgang til det øvre paladsområde. Her gik besøgende engang gennem en enorm løveskulptur – i dag er dog kun poterne tilbage.
Sigiriya er desuden kendt for Spejlvæggen, en del af klippen, der oprindeligt blev poleret så glat, at kongen kunne spejle sig i den. I dag er væggen dækket af gammel ’graffiti’, der giver indsigt i den daglige kultur og historie fra fortets storhedstid.
Efter besøget på toppen af Løveklippen fortsætter vi til landsbyen Hiriwadunna. Her oplever vi traditionelt srilankansk landsbyliv med en tur gennem frodige rismarker og chena-dyrkninger. Et af besøgets højdepunkter er en afslappet katamarantur på Hiriwadunna-søen. Mens vi glider hen over det rolige vand, omgivet af blomstrende lotusblomster og et rigt fugleliv, kan vi nyde udsigten til den fredfyldte skov, der strækker sig omkring os.
Turen inkluderer også et besøg i et traditionelt hus lavet af fletværk og lermørtel, hvor vi oplever den traditionelle srilankanske måde at lave mad på. Her viser lokale værter os, hvordan man skraber kokosnødder, maler krydderier og tilbereder retter med friske ingredienser fra haven. Hvis du har lyst, er du velkommen til at deltage i madlavningen – og ellers kan du glæde dig til at nyde frugten af andres arbejde, når vi sætter os ved et lækkert hjemmelavet måltid.
Billede: Madlavning i Sri Lanka.
Vores besøg i Hiriwadunna afsluttes med en gåtur gennem chena-markerne, som giver os endnu en mulighed for at få et indblik i det enkle, men rige landsbyliv og for alvor mærke landets kulturelle rødder og landbrugspraksis.
Senere og ud på eftermiddagen, når deltagerne på tilkøbsudflugten til Sigiriya er tilbage igen, går turen til det nærliggende Nalanda Gedige, der ligger i Sri Lankas geografiske centrum. Stedet er både mytisk og mystisk – og hjemsted for resterne af en gammel stupa, en hinduistisk-inspireret stentempelruin – en såkaldt devalaya – og et helligt bo-træ. Det er fascinerende at tænke på, hvordan århundreder gamle civilisationer vidste præcis, hvor midtpunktet af landet lå.
Billede: Nalanda Gedige.
Derefter tager vi til Wadiya, der også ligger tæt på, og som ligger i hjertet af Sri Lankas smukke landskab ved et af de traditionelle landsbyreservoirer. Her bliver vi budt på te og snacks, som vi nyder ved vandet, og vi prøver kræfter med traditionel vævning af kokosblade – en kunstart med dybe rødder i den lokale kultur.
Dag 4: Fridag eller tilkøb af heldagsudflugt til Kandy (M,F,A)
Du kan eventuelt benytte fridagen til at opleve det rige fugleliv ved lodgen med den såkaldte Bird Paradise Experience. Her går man en tur langs en 40 meter lang sti, hvor man kan nyde synet af farverige fugle i deres naturlige omgivelser. Glæd dig til bl.a. at se Eclectus-parakitter, solparakitter og gule kakaduer.
Alternativt kan du vælge at tage med på ekstraudflugten til Kandy. Vi starter dagen med morgenmad på lodgen, inden turen går mod Kandy. Ved ankomst besøger vi det berømte Tandens Tempel, Dalada Maligawa, der er et af Sri Lankas helligste buddhistiske templer, da det rummer en stump af en hjørnetand, som efter sigende har tilhørt Buddha selv. Tanden er gemt i et smukt skrin, og ifølge legenden blev den smuglet til Sri Lanka i det 4. århundrede, skjult i håret på en indisk prinsesse. Hver dag flokkes tusindvis af pilgrimme ved templet og ønsker at se og tilbede tanden.

Billede: Templet Dalada Maligawa i Kandy og Bird Paradise Experience på lodgen.
Vi oplever templets smukke arkitektur, bliver klogere på templets historie og ser museet på de øverste etager, hvor vi hører mere om, hvordan kongedømmet var i Sri Lanka før og efter kolonitiden.
Efter besøget nyder vi en buffetfrokost på en lokal restaurant i Kandy. Derefter går vi gennem Udawatta Kele Sanctuary, en frodig, grøn mini-skov, der tidligere kun var tilgængelig for de kongelige. Skoven er kendt for sin rige biodiversitet og fredfyldte stier, der giver en vidunderlig mulighed for at opleve naturen tæt på.
Billede: Udawatta Kele Sanctuary.
Dag 5: Fridag eller tilkøb af heldagsudflugt til Knuckles-bjergene. BBQ-middag med toddy-smagning (M,F,A)
Igen i dag er afsat til afslapning på naturskønne Arangala Forest Lodge. Brug tiden til at nyde resortets mange faciliteter og den ro, som omgiver os, og udnyt muligheden for at koble helt fra og lade op. Uanset om du vælger at slappe af ved poolen, nyde de fredelige omgivelser fra din private cabana, eller blot tage en rolig spadseretur i den frodige natur, er dagen din helt egen.
Alternativt kan du vælge at tage med på ekstraudflugten til Knuckles-bjergene. Efter morgenmad på lodgen begiver vi os i jeeps mod de betagende Knuckles-bjerge og nogle af de mest berømte steder i området, der er anerkendt verden over for sin enestående skønhed og biodiversitet.

Billede: Knuckles-bjergene og Bambarakiri Ella-vandfald.
På vores udflugt ser vi de spektakulære Bambarakiri Ella-vandfald, hvor vi kan nyde synet og lyden af det brusende vand. Herefter går turen videre til Pitawala Pathana, også kendt som "Mini verdens ende", hvor vi kan nyde den dramatiske udsigt over det omkringliggende landskab.
Sera Ella Falls-vandfaldene er endnu et højdepunkt på turen, kendt for sine smukke kaskader af vand. Vi kan også tage et dyp i floden Thelgamuwa Oya, så husk endelig badetøjet. Herefter tager vi til udsigtspunktet Kalu Ganga og nyder den betagende panoramaudsigt over de frodige, skovklædte omgivelser.
Undervejs spiser vi vores medbragte frokost-madpakke, så vi kan holde energien oppe, mens vi udforsker det naturskønne område. Hav gerne ekstra vand med.
Man bør være i god form til denne udflugt. Man kan godt blive i jeepen, men vil man ud at gå, så kan vandrestierne være glatte, snævre og ujævne. Gode vandresko, lag-på-lag tøj og regntæt jakke i tilfælde af regn anbefales.
Billede: Den elskede srilankanske kokos.
Som en særlig oplevelse kan vi om aftenen glæde os til en lækker BBQ-middag. Her får vi også mulighed for at smage traditionel "toddy" – en traditionel, let alkoholisk drik, der fremstilles ved fermentering af saften fra kokosblomster. Saften tappes fra blomsterne og samles i lerkrukker, der er bundet til toppen af palmerne. Herefter begynder den naturlige fermenteringsproces næsten med det samme, hvilket er med til at give drikken sin karakteristiske, let brusende og syrligt-søde smag. Toddyen er en del af hverdagen i Sri Lanka og bruges ofte i sociale sammenhænge – og i madlavning.
Dag 6: Besøg Ridee Viharaya, ankomst Mirissa (M,F,A)
Efter en dejlig morgenmad begynder vi vores rejse mod den smukke kystby Mirissa. Undervejs stopper vi ved en af Sri Lankas ældste fungerende buddhistiske templer, Ridee Viharaya i Kurunegala.
Ridee Viharaya, Sølvtemplet, stammer fra det 2. århundrede f.Kr., og ifølge legenden fandt en gruppe munke fra området en sølvåre her. Fundet blev betragtet som en guddommelig gave og finansierede opførelsen af Ruwanweli Seya, der er en af de største og mest betydningsfulde buddhistiske stupaer i Sri Lanka. Senere blev Ridee Viharaya-templet opført her for at markere fundet og ære sølvets vigtige rolle i finansieringen af stupaen. Templet har siden modtaget kongelig protektion og er blevet et vigtigt religiøst og historisk sted i Sri Lanka.
Billede: Ruwanweli Seya stupaen og Buddha-statue.
Templet er et fascinerende bekendtskab, der bl.a. byder på den kunstneriske helligdom Waraka Walandu Viharaya, kunstfyldte huler, en storslået Buddha-statue flankeret af fliser med bibelhistorier og indviklede udskæringer af stødtænder.
Vi får en rundvisning og kan bagefter nyde en enkel, vegetarisk frokost på tempelområdet og fordybe os i templets fredfyldte atmosfære.
Herefter fortsætter vi til Mirissa, hvor vi tjekker ind på det dejlige Mandara Resort med en fantastisk havudsigt. Her kan vi de næste dage slappe af ved stranden og nyde resortets faciliteter og den friske havluft. Mirissa er kendt for sin afslappende atmosfære, og man kan vælge at udforske de lokale butikker og caféer eller ’nøjes med’ at nyde solen og havets brusen fra en liggestol.

Billede: Den smukke Mirissa strand.
Vi slutter dagen af med en lækker middag i de fredelige omgivelser.
Dag 7: Fridag på strandresortet eller tilkøb af heldagsudflugt til Galle Fort (M,A)
Dagen i dag er dedikeret til ren afslapning og nydelse ved kysten. Det er oplagt at nyde alt, hvad Mandara Resort har at tilbyde.
Men hvis du hellere vil opleve noget, kan du vælge at tage med på ekstraudflugten til Galle Fort. Vi begynder dagen med morgenmad på strandhotellet, før turen går hjem til en srilankansk familie i Galle. Her får vi et indblik i det lokale hverdagsliv, når vi møder familien, der bor her, og hører om deres dagligdag, traditioner og tanker om landet.
Efter besøget fortsætter vi til Galle og det historiske Galle Fort, der er på UNESCOs Verdensarvsliste. Galle er en malerisk kystby i det sydvestlige Sri Lanka. Den er kendt for sin historie, der går helt tilbage til antikken, men den blev for alvor præget af kolonitiden, hvor den havde sin storhedstid. Arkitekturen bærer præg af både engelske, portugisiske og hollandske strømninger, og atmosfæren er noget helt særligt, med en perfekt kombination af det traditionelle srilankanske liv og det europæiske.
Galle Fort, der ligger centralt, er et af de bedst bevarede fæstningsværker i Asien og et populært stop for alle, der besøger den sydlige del af Sri Lanka. Fortet blev grundlagt af portugiserne i det 16. århundrede og udvidet af hollænderne i det 17. århundrede. Det er kendt for sine imponerende mure, bastioner og tårne og det virvar af brostensbelagte gader med koloniale bygninger, museer, butikker, caféer og gallerier, man finder inden for murene.

Billede: Galle Fort.
Vi går en dejlig tur langs murene og nyder den smukke udsigt over havet. Her er mange historiske bygninger at udforske, bl.a. den hollandske reformerte kirke, det gamle hollandske hospital og det maritime museum. Vi kan også nyde en kop te eller et måltid på en af de mange hyggelige caféer i byen, shoppe unikke souvenirs eller blot slentre rundt og nyde den historiske charme.
Middagen tilbage på resortet byder på lokale delikatesser og en fredelig atmosfære.
Dag 8: Fridag på strandresortet eller tilkøb af hvalsafari halvdagsudflugt (M,A)
For de morgenfriske er der mulighed for at tilkøbe en ekstraudflugt i form af en hvalsafari. Her venter en helt særlig oplevelse, når vi tidligt om morgenen står til søs. Havet er typisk roligt i de tidlige morgentimer, så det er let at få øje på hvalerne i overfladen.
Ofte er det første, man ser, vandsprøjtet fra hvalens næsebor ovenpå hovedet. Herefter bryder ryggen med den lille rygfinne fri af vandskorpen, inden hvalen dykker med halen højt hævet. Både blåhvaler, brydeshvaler, kaskelothvaler og sågar spækhuggere ses ofte langs denne kyst. Det samme gør en række mindre hvaler samt flokke af delfiner, der springer legesygt i vandoverfladen.
Billede: Hvalsafari.
Der er naturligvis aldrig 100 pct. garanti for at se hvaler. Men havet ud for Sri Lanka er så rigt på hvaler i vinterhalvåret, at de ses på ca. 90 pct. af turene. Så chancerne er rigtig gode. Efter tre til fire timer til søs lægger vi atter til land, hvorefter resten af dagen er til fri disposition. Der er redningsveste til alle om bord på båden.
Dag 9: Fridag og afskedsmiddag (M,A)
Det er blevet den sidste dag i Mirissa, som du kan bruge på at nyde kystens fredfyldte atmosfære, mens du suger de sidste indtryk af den vidunderlige destination til dig.
Til aften er der en hyggelig afskedsmiddag på resortet, hvor vi sammen kan genopleve de mange eventyr, vi har samlet i løbet af vores rejse. Det er den perfekte afslutning på en fredfyldt dag. Og efterhånden som solen går ned over Mirissas kyst, siger vi farvel til denne perle af en destination – næsten helt klar til at rejse hjem med fantastiske minder i bagagen.
Dag 10: Sightseeing i Colombo, high tea og hjemrejse (M,F,A)
Det er blevet vores sidste dag i smukke Sri Lanka, og før vi begiver os mod Colombo og videre hjem, har du morgenen til fri afbenyttelse i Mirissa. Nyd en afslappende morgenmad og den sidste tid ved kysten, mens du indsnuser de sidste indtryk.Dernæst tjekker vi ud og sætter kurs mod Colombo. På vejen har vi tid til at reflektere over de utallige oplevelser, vi har haft i løbet af de sidste dage.
Ved ankomst til Colombo venter en spændende sightseeing-tur gennem byen. Her besøger vi nogle af byens mest ikoniske steder, herunder Independence Square, Viharamahadevi parken, det livlige Pettah marked og det fredfyldte Seemamalakaya tempel. Vi nyder også udsigten over Lotus Tower og Beira søen og får lidt frisk luft på en gåtur langs Galle Face Green. Har du brug for lidt sidste øjebliks-shopping, er der gode indkøbsmuligheder i Colombo.

Billede: Colombo og high tea.
Før vi forlader byen, skal vi forkæles med frokost i form af high tea – en britisk tradition med te og lækre søde og salte anretninger. Herefter kører vi til lufthavnen, hvor vores vidunderlige rejse i Sri Lanka slutter.
Dag 11: Hjemkomst
Med bagagen fuld af souvenirs og sindet fyldt med minder, ankommer vi til Danmark efter en begivenhedsrig rundrejse i Sri Lanka.